محل تبلیغات شما


سپتیک تانک برای ذخیره موقت فاضلاب خانگی و آپارتمان های انبوه به منظور زلال سازی و رقیق نمودن فاضلاب انسانی به کار میرود ( پیش تصفیه فاضلاب ) . عملکرد این مخازن به روش بی هوازی ( باکتری بیهوازی و ایجاد جلبک – لجن فعال ) می باشد . این سیستم دارای 2 قسمت بوده که با 1 یا 2 دیواره جدا کننده تحت عنوان بافل جدا شده اند. سایز لوله های ورودی و خروجی (فلنچ) دلخواه میباشد. کارفرما می تواند سایز فلنچ ورودی و خروجی را قبل از تولید تعیین نماید و به کارخانه ارسال کند.

سپتیک تانک از ابتدایی ترین و پرکاربردترین سیستم مورد استفاده در تصفیه انواع فاضلاب ها از جمله تصفیه فاضلاب بهداشتی (انسانی) جهت زلال سازی و تصفیه مقدماتی فاضلاب می باشد. در سپتیک تانک از فرآیندهای فیزیکی چون شناور سازی و ته نشینی و فرآیندهای بیولوژیکی بیهوازی برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. از سپتیک تانک ها بطور گسترده ای در واحدهای مسی و ویلایی، مجتمع های مسی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

این سیستم دارای یک ونت هوا میباشد که گازهای تولید شده ای همچون H2S و Co2 را به بیرون از سپتیک تانک هدایت میکند . این محصول ساخت ایران و از جنس پلی اتیلن دارای استاندارد 8074 میباشند که بر اساس استاندارد DIN 8074 همانند دیگر مخازن دفنی حداقل 4 نیوتن بار را تحمل کند . همچنین این شرکت توانایی ساخت سپتیک تانک Core less tube را داراست. از این رو مشتریانی که قصد خرید سپتیک نوع Core Less Tube را دارند میتوانند با مشاورین ما در بخش پشتیبانی فنی تماس حاصل کنند . استفاده از کورلس تیوب به معنی کاهش قیمت تمام شده از طریق کاهش مصرف پلی پروپیلن می باشد.

 

ساختار سپتیک تانک فاضلاب

اجزای سپتیک تانک


همانطور که اشاره شد سپتیک تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از :

ورودی فاضلاب : شامل لوله و سه راهی ورودی است.
مخزن اولیه  : این بخش حدود ۷۰ درصد از کل حجم مخزن را شامل می شود . آرام سازی و تفکیک اصلی فاضلاب در این قسمت انجام می شود.
دیواره میانی : این دیواره سپتیک تانک را به دو قسمت تقسیم می کند و از ورود چربی و روغن به قسمت دوم مخزن جلوگیری می کند.
مخزن ثانویه (منطقه زلال سازی) : شامل ۳۰ درصد از حجم کل مخزن سپتیک می باشد و محل جمع آوری پساب تصفیه شده در قسمت اولیه سپتیک تانک بوده و فرصت بیشتری برای تصفیه بهتر در اختیار پساب می گذارد.
ونت هوا : دریچه ای جهت خروج گازهای تولیدی توسط باکتری های بی هوازی در هنگام تجزیه فاضلاب است.
دریچه بازدید : دریچه های بازدید با قطر آدم رو (معمولا ۶۰۰ میلیمتر) برای دسترسی به درون سپتیک تانک و بازرسی دوره ای تعبیه می شوند.
خروجی فاضلاب : لوله ی خروجی که توسط آن پساب با حداقل ذرات جامد از سپتیک تانک خارج شده و برای تصفیه بیشتر به سیستم تصفیه فاضلاب یا چاه جذبی وارد می شود.


موارد کاربرد سپتیک تانک


سپتیک تانکها کاربرد های مختلفی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است.

این کاردبرد ها عبارتند از:

امروزه، تمامی واحد های مسی، مجتمع های تجاری و اداری، رستوران ها، مجتمع های تفریحی، هتل ها و غیره… نیاز به پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب تولیدی خود دارند که منطبق بر قوانین شهرسازی و همچنین سازمان بهداشت و محیط زیست می باشد.ذرات قابل ته نشین، چربی و روغن هایی که در فاضلاب های رستوران ها و سالن های غذا خوری موجود است، در جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها در اثر تجمع چربی ها از این مخزن استفاده می کنیم. این مسئله یکی از مزایای استفاده از سپتیک تانک به حساب می آید.

مهمترین مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره


در برابر خوردگی و شرایط محیطی نا مناسب مقاومت بالایی دارند.
سپتیک تانک را به صورت کامل آب بندی می کنیم تا از انتشار آلودگی به خارج از آن جلوگیری شود.
جدار تانک در برابر فشار هایی که از سوی خاک وارد می شود بسیار مقاوم است.
در ساخت، نصب و راه اندازی سرعت بالایی دارد.
سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
امکان جابه جایی تانک حتی پس از چند سال که از نصب و راه اندازی آن می گذرد را دارد.
امکان دفن در زیر زمین را دارد که با هدف انتفال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضا های مفید
دارای گارانتی 50 ساله در برابر هر گونه خوردگی
سهولت در بهره برداری و تخلیه لجن از این مخزن به دلیل داشتن دریچه های بازدید و تخلیه لجن.

 

سپتیک تانک پلی اتیلن

انواع سپتیک تانک


سپتیک تانک ها به چهار دسته که بر اساس جنس مخازن تعیین شده اند، طبقه بندی می شوند.

این 4 دسته شامل: بتنی، پلی اتیلنی، آجری و کامپوزیتی هستند.

البته این چهار دسته در فرآیند تصفیه با یکدیگر مشابه عمل می کنند ولی دارای معایب و مزایایی هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

مزایا و معایبی که باعث ایجاد تفاوت شده است:

هزینه خرید، دوام، سطح بندی آب، سهولت نصب و بهره برداری، مقاومت استاتیکی بدنه و سرعت ساخت می باشند.

• سپتیک بتنی
•  سپتیک تانک پلی اتیلنی
•  سپتیک آجری


سپتیک تانک پلی اتیلنی


این نوع از سپتیک تانک به روش  قابل گیری چرخشی و با استفاده از رزین پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته می شوند و یک مخزن یکپارچه و با دوام ایجاد می کنند که در برابر خوردگی، زنگ زدگی و ضربه و سوراخ ها مقاوم است.

مخزن سپتیک پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی یا گازهایی که ممکن است در خاک یا فاضلاب وجود داشته باشد نیز از مقاومت مطلوبی برخوردار است. سپتیک تانک های پلی اتیلنی در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند به همین دلیل می توان آن‌ها را بر روی زمین نصب کرد.

امکان نصب سپتیک تانک های پلی اتیلنی به روش های زیر فراهم است :

زمینی
هوایی
مدفون
 

تععین ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلنی نیز همانند انواع رایج سپتیک تانک ها به دبی جریان فاضلاب ،شرایط فنی پروژه و محل نصب (جانمایی) بستگی دارد.

 

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک


در ابتدا فاضلاب از لوله ورودی سپتیک تانک وارد قسمت اول می شود که بوسیله یک بافل جدا کننده و یک لوله T شکل از قسمت دوم سپتیک تانک که همان زلال ساز می باشد مجزا گردیده است، حجم قسمت اول سپتیک تانک تقریبا 70 کل حجم سپتیک تانک می باشد. پس از ورود فاضلاب به این قسمت، موادی که وزن آنها از فاضلاب کمتر است مثل چربی و روغن و مواد معلق رو سطح شناور می مانند و لوله T شکل اجازه عبور این مواد به قسمت دوم سپتیک تانک را نمی دهد و موادی که وزن آنها از فاضلاب بیشتر است مثل مواد جامد موجود در فاضلاب، ته نشین می شوند و این بار بافل جدا کننده اجازه عبور این مواد به قسمت دوم سپتیک تانک را نمیدهد و در کف قسمت اول ته نشین می شوند و باعث تشکیل توده ای از لجن شده و بوسیله باکتریی ها و میکروارگانیسم هایی که در این توده لجن موجود در فاضلاب رشد و تکثیر یافته اند واکنش های بیولوژیکی رخ داده و باعث هضم لجن و کاهش حجم ان و تصفیه فاضلاب شده و باعث تولید گاز متان می شود که گاز تولیدی نیز از طریق لوله خروج گاز به بیرون از سپتیک هدایت می شود

فاضلاب نسبتا زلال شده پس از عبور از قسمت اول از طریق لوله ارتباطی T شکل که در بافل جدا کننده تعبیه شده وارد قسمت دوم سچتیک تانک می شود و ان قسمت از چربی و روغن که در قسمت اول شناور نشده اند و به دام نیفتاده اند و در اصطلاح فرار کرده اند در قسمت دوم سپتیک تانک شناور می شوند و آن قسمت از جامدات نیز که در قسمت اول ته نشین نشده اند در قسمت دوم ته نشین شده و هضم می گردند. در آخر فاضلاب تصفیه شده و زلال سازی شده از مسیر لوله خروجی از قسمت دوم سپتیک خارج می شود و به چاه جذبی و یا ترانشه جذبی هدایت می شود. دوره تخلیه لجن ته نشین شده در سپتیک تانک تقریبا هر دو سال یک بار می باشد لازم به توضیح است که در زمان تخلیه بهتر است که تمامی لجن تخلیه نوشود و اندکی به تناسب با حجم سپتیک تانک درون آن باقی بماند تا مقداری میکروارگانیسم و باکتری در سپتیک باقی بماند در غیر اینصورت تشکیل و تکثیر باکتری ها در سپتیک تانک و تصفیه بیولوژیکی فاضلاب اندکی زمان می برد.


خرید سپتیک تانک

 

جهت راهنمایی برای

خرید سپتیک تانک می توانید با کارشناسان فروش این محصول تماس بگیرید. برای خرید این مخازن ابتدا باید به ظرفیت های مختلف،  انواع مختلف از لحاظ جنس بدنه، محل نصب، نوع استفاده، قطر ورودی و خروجی ها مسلط بود .

فعل و انفعالاتی که در این مخزن ها صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است، موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که در بالا توضیح داده شد. سپتیک تانک فاضلاب به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند. در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقداری فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده تبدیل به مابع و باعث ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن سپتیک فاضلاب هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
کشو میله ای ...This is home کتابخانه عمومی شهید مطهری مهریز دوربین های فیلمبرداری و سینمایی گوگل وان زندگی با طعم لادن فروش پایان نامه مقاله گزارش کارآموزی پروژه تحقیق طرح توجیهی هوباد صنعت دات دیتا